Ubuntuda Bir Sürücüyü Otomatik Olarak Mount Etmek

Merhaba,

Bu günkü yazımda ubuntu 11.04 de bir hard disk sürücüsünü (mesela windowsla kullanılan bir NTFS sürücüsü) gibi nasıl otomatik olarak mount edeceğinizi anlatacağım.

Neden?

Aslında Computer kısmından disk adına tıklanınca kendi otomatik mount ediyor /media/hashkarakteri biçiminde, fakat o hashkarakteri kısmı her seferinde farklı olmakta. Bu nedenle de dropbox gibi servisleri o partisyona bağlarken her açılışta sorun yaşıyordum. Ayrıca /media/hashkarakteri yerine /media/sdxy gibi daha düzgün bir yapıda olması bence daha da iyi…

Nasıl?

Aslında birden fazla yolu var. Burada hepsi güzelce açıklanmış. Fakat ben en basitini açıklayacağım size. Aslında /etc/fstab düzenlenerek yapılabilir, ama oradaki yanlış bir düzenleme tüm sistemi patlataibleceğinden gui üzerinden yapmak bence daha sağlıklı.

  • Önce pysdm isimli paket kurulmalı. ctrl+alt+t komutu ile terminali açarak şu komutu girin
    ?View Code TEXT
    sudo apt-get install pysdm
  • Şimdi ise system/administration/storage devices manager (sistem/yönetim/depolama aygıtları yönetimi gibi bir şey olmalı Türkçesi) bölümüne girerek soldaki diskler kısmından otomatik mount edilecek bölüm seçilmeli (sda7 idi mesela bende), ve apply/close (uygula/çık) komuyu ile kapatılır, sonra bilgisayar yeniden başlatılır. Artık mount edilmiştir ;)
VN:F [1.9.11_1134]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.11_1134]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ubuntuda Bir Sürücüyü Otomatik Olarak Mount Etmek, 10.0 out of 10 based on 2 ratings